Technik dentystyczny pożądanym gościem podczas FDI w Poznaniu
infoDENT24.pl: Czy obecność techników dentystycznych podczas corocznych kongresów FDI to norma, czy FDI w Poznaniu, jest pod tym względem novum?
Beata Peterson, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych: Obecność techników dentystycznych podczas corocznych Kongresów FDI jest sprawą indywidualną. Należy podkreślić, że mamy grupę osób ze środowiska, która uczestniczy w światowych wydarzeniach stomatologicznych. Niemniej jednak możemy powiedzieć, że FDI w Poznaniu jest to nowa oferta skierowana do techników dentystycznych.
infoDENT24.pl: Poznański Kongres będzie miał dla polskich techników dentystycznych tylko wymiar szkoleniowy, czy także pozwoli na wymianę doświadczeń dotyczących usytuowania zawodu w branży stomatologicznej?
Beata Peterson: Oczywiście sam program szkoleniowy jest bardzo istotny, ale ważna jest również możliwość nawiązania kontaktów interpersonalnych, pozwalających na szeroką wymianę poglądów dotyczących tematów zawodowych. Dążeniem naszym będzie także, nawiązanie współpracy z Sekcją Protetyki PTS.
infoDENT24.pl: Co szczególnie wartościowego dla siebie znajdą technicy dentystyczni podczas FDI w Poznaniu?
Beata Peterson: Sesja dla techników dentystycznych porusza różnorodną i ciekawą tematykę.
Jednak szczególnie interesujący będzie wykład tech. dent. Nicka Mekaisa na temat „Ceramika/Kolor/Analiza: dekodowanie koloru naturalnego zęba i odtworzenie go z proszków ceramicznych”. Wykładowca ten będzie prowadził również warsztat dla techników dentystycznych, podczas którego zaprezentuje materiały Shofu Vintage LD i Shofu Vintage Art LF .
Zachęcam też do uczestnictwa w wykładzie tech. dent. Katarzyny Subotowicz na temat „Kolor w służbie estetyki – zależności w uzyskiwaniu pożądanej barwy i wybranych na uzupełnienie ceramiczne rodzajów struktur”.
Ciekawie zapowiadają się także wykład dr n. med. lek. stom. Piotra Fabjańskiego na temat „Optymalizacja zasięgu płyt protez całkowitych. Praktyczne sposoby poprawiania retencji i stabilizacji” oraz wykłady z zakresu wykonawstwa prac protetycznych z zastosowaniem technologii CAD/CAM.
Godny polecenia jest również cykl wykładów pod nazwą „Akademia okluzji Bausch”.
infoDENT24.pl: Czy są przybliżone szacunki dotyczące liczebności techników dentystycznych podczas FDI w Poznaniu?
Beata Peterson: Uważam, że zawsze znajdzie się grupa techników dentystycznych zainteresowana wykładami skierowanymi do lekarzy stomatologów specjalistów z zakresu protetyki. Osobom tym polecam wykład dr Juliana Conejo na temat „Minimalnie inwazyjna odbudowa całych łuków z użyciem technologii CAD/CAM” oraz wykład assist. prof. Georgesa Tehini „Aspekty protetyczne w implantologii stomatologicznej”.
infoDENT24.pl: Mówi się, że w przyszłości każdy technik dentystyczny nazywać się będzie tak samo: CAD CAM. Nie pójdzie na zwolnienie, nie zażąda podwyżki, nie sfuszeruje roboty, bo z natury nie ma dni lepszych ani – co ważniejsze – tych gorszych. Czy przyszłość zawodu jest zagrożona, a może będzie to zupełnie inny zawód?
Beata Peterson: Aby wykonywać uzupełnienia protetyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych, należy przede wszystkim znać budowę konstrukcji protetycznych i posiadać gruntowną wiedzę między innymi z zakresu podstaw protetyki stomatologicznej, materiałoznawstwa, anatomii, fizyki. Przyswojenie tej wiedzy pozwala dopiero na wykorzystanie w pracy systemów CAD/CAM.
Mimo olbrzymich postępów robotyzacji w różnych dziedzinach, to w medycynie, w tym w stomatologii i protetyce stomatologicznej trudno postawić na robota. Dlatego zawód technika dentystycznego pozostanie. Prognozowanie przyszłości oparte na futurologii, jest przedwczesne. Dzisiaj jesteśmy zafascynowani nowymi technologiami, a przede wszystkim CAD/CAM, który nie zastąpi technika dentystycznego. Obecnie mamy do czynienia z pewnym przejawem ignorancji wobec wiedzy, uzdolnień i pracy człowieka.
infoDENT24.pl: Jeśli idą poważne zmiany w zawodzie, to czy system szkolenia jest już gotowy na to, aby przysposobić przyszłych techników dentystycznych do wykonywania zawodu. Doświadczenie uczy, że zmiany w szkolnictwie idą krok za zmianami w nowych technologiach.
Beata Peterson: Szkolnictwo w zakresie techniki dentystycznej ma już 70-letnią tradycję. Pierwszymi szkołami kształcącymi techników były placówki w: Łodzi, Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.
Obecnie kształcenie w zawodzie technika dentystycznego odbywa się na poziomie średnim w szkołach policealnych oraz na poziomie wyższym na uczelniach medycznych.
W strukturach organizacyjnych uniwersytetów medycznych powstały zakłady technik dentystycznych. Takie równoległe kształcenie na wydziałach stomatologii pozwala na przygotowanie technika dentystycznego, który posiada wiedzę między innymi z zakresu anatomii, fizjologii, patologii narządu żucia, do pracy w zespole stomatologicznym.
Pragnę przy okazji podkreślić, że studia wyższe dla techników dentystycznych, jako pierwsze zostały stworzone w 2000 r. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i do dzisiaj prowadzone są na 6 uczelniach medycznych w Polsce.
Aktualnie szkolnictwo w zakresie techniki dentystycznej, zarówno w szkołach policealnych, jak i na studiach zawodowych I stopnia (licencjackie) jest wyśmienicie przygotowane do wdrażania nowych technologii i przekazuje wszelką wiedzę niezbędną do pracy w zawodzie. Obecnie powstają studia II stopnia (magisterskie) na uczelniach medycznych.
infoDENT24.pl: W jakim stadium znajduje się dyskusja wokół uprawnień zawodowych techników dentystycznych. Niegdyś zadawano pytanie czy możliwe jest nadanie technikom dentystycznym uprawnień do samodzielnego wykonywania protez – bez pośrednictwa lekarza dentysty. Samorząd lekarski był przeciwny takiemu rozwiązaniu.
Beata Peterson: Ogólnie można powiedzieć, że ustawy i rozporządzenia dotyczące zawodu technika dentystycznego są zaniedbane przez rządzących. Aktualnie obowiązująca ustawa o zawodzie to Dekret z 5 lipca 1946 r. o wykonywaniu czynności techniczno – dentystycznych (Dz.U.R.P. Nr 27, Poz.104 z 22 marca 1947 r.)
Zarządy Główne PTTD poprzednich kadencji prowadziły szerokie działania zmierzające do powstania nowego dokumentu o uprawnieniach zawodowych technika dentystycznego. Jednak brak woli wykonawczej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji nie doprowadził nawet do pierwszego czytania przygotowanej ustawy.
Jeżeli chodzi o uprawnienia zawodowe techników dentystycznych, dyskusje o umożliwienie samodzielnego wykonywania protez aktualnie są bezzasadne, gdyż technik dentystyczny jest partnerem w leczeniu protetycznym pacjenta obok lekarza dentysty i higienistki stomatologicznej, w ramach tzw. zespołu stomatologicznego.
infoDENT24.pl: W zależności od tego kto mówi technik dentystyczny pracuje bądź nie pracuje w warunkach szczególnych, co przekłada się na prawo do wcześniejszej emerytury. Czy PTTD chce doprowadzić do precyzyjnego rozstrzygnięcia w tej kwestii, aby uciąć niekończące się dywagacje na ten temat?
Beata Peterson: Specyfika zawodu technika dentystycznego wiąże się ze szczególnymi warunkami pracy.
Mimo olbrzymiego postępu technologicznego, nadal stwarzają one ogromne zagrożenia zdrowotne. Narażeni jesteśmy na czynniki biologiczne, chemiczne, mechaniczne i hałas. Dodatkowo pyły, wymuszona pozycja i kilkunasto godzinny czas pracy przyczyniają się do poważnych skutków zdrowotnych. Dostrzegamy ten problem jako stowarzyszenie zawodowe. Nie możemy bagatelizować wyżej wymienionych zagrożeń, dlatego ten aspekt bierzemy pod uwagę w działaniach PTTD.
infoDENT24.pl: Jakie zadania na dzisiaj, jutro i pojutrze nakreślił Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych? Czy są to najpilniejsze sprawy dla środowiska techników dentystycznych, w które chce zaangażować się PTTD?
Beata Peterson: Nowe władze PTTD – Prezes, Zarząd Główny, Komisja Rewizyjna, Sąd Koleżeński zostały wybrane na Walnym Zjeździe Delegatów, który odbył się 25 czerwca 2016 r. w Toruniu.
Zarząd Główny wspólnie z Izbą Gospodarczą Techników Dentystycznych zdążył już opracować grupy wyrobów medycznych z zakresu techniki dentystycznej i ortodoncji w ramach uzupełnienia zgłoszeń do URPL.
Kolejnym wspólnym zadaniem są prace związane z ustawą o zawodzie. Ustawa z roku 1949 wymaga gruntownej modyfikacji. Należy od nowa określić uprawnienia i zasady odpowiedzialności zawodowej technika dentystycznego poprzez nową ustawę o zawodzie technik dentystyczny.
W trudnym momencie odbywa się rozmowa na ten temat, gdyż zapowiedzi ministra zdrowia wskazują na poważne zmiany w systemie opieki medycznej w naszym kraju. Niemniej jednak jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z odpowiednim Departamentem w Ministerstwie Zdrowia w celu rozważania zagadnień związanych z pracą technika dentystycznego.
infoDENT24.pl: Czego życzyć należy technikom dentystycznym pod rządami nowego kierownictwa?
Beata Peterson: Nowe kierownictwo Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych nie zamierza rządzić, lecz intensywnie pracować na rzecz integracji środowiska, a także deklaruje współpracę z innymi organizacjami działającymi w celu podnoszenia statusu zawodowego technika dentystycznego.
Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych powstało w 1985 r., a zatem w 2015 r. odchodziło Jubileusz XXX-lecia działalności.
Aktualnie siedzibą Zarządu Głównego PTTD jest Łódź, a oddziały terenowe mieszczą się w: Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Jesteśmy organizacją zrzeszającą techników dentystycznych. Trudno jest uzyskać dokładne informacje o aktualnej liczbie czynnych zawodowo techników dentystycznych. Jednak jest to liczna grupa. Jej reprezentantami jest Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych oraz Izba Gospodarcza Techników Dentystycznych, istniejąca od 2000 r. Obie te organizacje ściśle współpracują w rozwiązywaniu wszelkich problemów dotyczących zawodu technika dentystycznego.
Źródło: http://www.infodent24.pl/edudentpost/technik-dentystyczny-pozadanym-gosciem-podczas-fdi-w-poznaniu,105563_3.html